W niedzielę 13 grudnia 1981r. została popełniona kolejna wielka zbrodnia na narodzie i państwie polskim – komunistyczne władze sterowane przez Związek Sowiecki wprowadziły stan wojenny
w Polsce. Zamknięto granice, zaczęła obowiązywać godzina milicyjna, ograniczono drastycznie wszelkie prawa obywatelskie, rozpoczęto aresztowania działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego

Solidarność.

Wystawa - 1981 Kopalnia Wujek
1981 Kopalnia Wujek

Wtrącano do więzień, wreszcie karabinami i czołgami zadano śmierć tym, którzy chcieli godnie i sprawiedliwie żyć. Za niewinnie poległych 9 górników w katowickiej Kopalni Wujek, zakatowanych na posterunkach Milicji Obywatelskiej, pozbawionych zdrowia w ośrodkach internowania, za osierocone rodziny, za utracone stanowiska pracy, przymusową emigrację i powszechne zastraszenie społeczeństwa po dziś dzień nie odpowiedział żaden sprawca.

Stworzony na pierwszym piętrze naszej szkoły skromny kącik pamięci stanowi nasz wyraz czci dla ofiar sprzed 40 lat i zawiera symboliczne elementy w postaci:

• telewizora z przemówieniem reżysera stanu wojennego Wojciecha Jaruzelskiego,
  • fotografii – często robionych konspiracyjnie – przedstawiających sceny z całego czasu stanu wojennego i lat 80-tych,
  • czołgu forsującego mur Kopalni Wujek
  • symbolicznych hełmów i lampek górniczych,
  • telefonu stacjonarnego z odłożoną słuchawką na znak zerwania możliwości kontaktów międzyludzkich,
  • sznurka – zasieku odgradzającego strajkujących i internowanych od reszty świata.

Ekspozycja powstała w oparciu o złożone już w październiku projekty naszych uczniów: Kuby Wziątka (VIa), Emilii Miter (VIId), Natalii Uliczki (VIIb) i Filipa Toman (VIIa), wykonali ją zaś uczniowie klasy VIIIe.

(-) Barbara Pieczka